Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród jak ukorzenić storczyka

Jak ukorzenić storczyka? Podpowiadamy!

Data publikacji 5 lutego, 2024

Storczyki to jedne z najbardziej dekoracyjnych roślin domowych, które swoim pięknem potrafią zdobić nasze parapety przez cały rok. Jednak uprawa storczyków nie należy do najłatwiejszych i często pojawia się pytanie, jak prawidłowo zakorzenić storczyka. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, pokazując różne metody rozmnażania storczyków, zarówno z nasion, jak i z fragmentów rośliny matecznej.

Sprawdź także:

Jak ukorzenić różę? Kompletny przewodnik po rozmnażaniu róż

Rozmnażanie storczyków z nasion

Rozmnażanie storczyków z nasion w warunkach domowych jest niemal niemożliwe. Storczyki z reguły nie zawiązują nasion. Metodę in vitro wykorzystuje się natomiast tylko w warunkach laboratoryjnych. Aby pojawiły się nasiona storczyka, trzeba bowiem zapylić kwiaty.

Pyłek przenosi się z męskiego słupka na żeński za pomocą delikatnego pędzelka.

Po upływie kilku miesięcy powinno pojawić się nasionko, jednak nie zawsze ta metoda przynosi oczekiwane rezultaty. Łatwiej już będzie kupić nasiona storczyka w dobrych sklepach ogrodniczych, a zdecydowanie najprościej wyhodować nowe rośliny z wykorzystaniem rośliny matecznej.

Metody rozmnażania storczyków w warunkach domowych

W warunkach domowych można rozmnażać storczyki na dwa sposoby: przez podział pędów albo przez sadzonki wierzchołkowe (bądź odrosty). To, która metoda powinna zostać wybrana, zależy między innymi od konkretnego rodzaju storczyka. Storczyki dzielą się zasadniczo na dwie grupy – sympodialne oraz monopodialne.

Rozmnażanie storczyków sympodialnych

Storczyki sympodialne rosną dzięki obecności pąków bocznych pojawiających się w dolnej części pędu. Po kilku okresach wegetacji, te pędy zamierają, a zwykle występuje wyłącznie jeden pąk. Nowe pędy wyrastają ze starego kłącza, a storczyki te rosną poziomo. Storczyki sympodialne mogą również wytwarzać kłącza pełzające. Do tego typu storczyków należą np. Oncidium, Cymbidium, Cattleya i Dendrobium. Jeśli chcemy rozmnażać storczyki sympodialne, powinniśmy to robić przez podział pędów.

Rozmnażanie storczyków monopodialnych

Charakterystyczną cechą storczyków monopodialnych jest pojedyncza, wzniesiona łodyga z wyrastającymi naprzeciwko siebie liśćmi. Ten rodzaj storczyków nie wytwarza kłączy ani pseudobulw. Pąk szczytowy na wierzchołku sprawia, że pęd cały czas rośnie. Niekiedy pojawiają się też niewielkie pędy boczne. Przykładami są niezwykle popularne storczyki Phalaenopsis, a także mniej znana odmiana Wandas. Rozmnażanie roślin storczyków monopodialnych odbywa się poprzez sadzonki wierzchołkowe bądź odrosty.

Rozmnażanie storczyków przez podział pędów (pseudobulw)

Ten sposób rozmnażania sprawdza się w przypadku storczyków sympodialnych składających się z większej ilości pseudobulw (takich jak Dendrobium czy Cymbidium ). Rośliny te (o ile dobrze się rozrastają i nie nękają ich żadne choroby) dzieli się w czasie przesadzania na części w taki sposób, aby w każdej z nich było od 3 do 5 gładkich, zdrowych pseudobulw wraz z liśćmi.

Rozmnażanie storczyków ze starych pseudobulw

Inną metodą rozmnażania storczyków sympodialnych jest wykorzystanie starych, pozbawionych liści i pomarszczonych pseudobulw. Najpierw trzeba je oddzielić od żywotnej części rośliny matecznej, a następnie przesadzić do nowej doniczki.

Jak prawidłowo przesadzić storczyki?

Do rozmnażania storczyków przez podział pseudobulw przygotuj odpowiednią ilość osobnych doniczek. Każda z nich powinna być wypełniona keramzytem do około jednej trzeciej wysokości i dopełniona cienką warstwą podłoża przeznaczonego specjalnie pod uprawę storczyków.

Umieść rośliny w pojemnikach w taki sposób, by najmłodsza pseudobulwa była na środku doniczki. Starsze zgrubiałe pędy storczyków rozpoznasz po tym, że na ogół są bardziej pomarszczone – te lepiej umiejscowić bliżej brzegu doniczki. Dosyp więcej podłoża, ale nie przykrywaj górnych części pseudobulw ani nie ugniataj podłoża (storczyki lubią, kiedy jest luźne). Podlej dopiero po upływie paru dni.

Podsumowanie

Rozmnażanie storczyków jest procesem wymagającym cierpliwości i dokładności, ale daje nam możliwość uzyskania nowych roślin z naszych ulubionych okazów. Pamiętajmy jednak, że storczyki to rośliny delikatne i wymagające, dlatego każdą operację przeprowadzajmy z największą starannością. W ten sposób zapewnimy naszym storczykom najlepsze warunki do rozwoju i cieszenia nas swoim pięknem przez wiele lat.

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak ukorzenić kaktusa