Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Data publikacji 5 lutego, 2024

Rozwój mowy jest jednym z najistotniejszych aspektów w procesie dojrzewania dziecka. To, kiedy dziecko zaczyna mówić, jest tematem, który nieustannie przyciąga uwagę rodziców, pediatrów, psychologów i pedagogów. Działania te mają na celu wsparcie dzieci we właściwym rozwoju i umożliwienie im pełnego uczestnictwa w społeczeństwie już od najmłodszych lat. Zrozumienie, kiedy i jak dzieci zaczynają mówić, jest kluczowe dla efektywnego wspierania ich w tym procesie.

Rozwój mowy w pierwszych latach życia

Stało się powszechną wiedzą, że pierwsze lata życia są kluczowe dla rozwoju różnych umiejętności, w tym mowy. To, kiedy dziecko zaczyna mówić, zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, środowisko, wpływ rodziców, a także indywidualna predyspozycja i tempo rozwoju. Współcześni specjaliści są zgodni co do faktu, że mowa rozwija się etapami, a pierwsze lata życia są czasem intensywnego rozwoju licznych umiejętności mowy, lingwistycznych i komunikacyjnych.

Etap balbuczenia jako początek komunikacji słownej

Etapy rozwoju mowy u dziecka można podzielić na kilka okresów. Pierwszym etapem są dźwięki niemowlęce – płacz, wrzaski, gaworzenie, które są naturalnymi formami komunikacji dziecka i stanowią podstawę do dalszego rozwoju. Kolejnym etapem jest balbuczenie. Termin „balbuczenie” odnosi się do okresu w rozwoju mowy dziecka, kiedy zaczyna ono powtarzać pojedyncze sylaby, takie jak ma-ma, da-da etc. Ten etap rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia.

Podstawowe okresy w procesie nabywania mowy

Najważniejsze okresy w procesie nabywania mowy u dziecka to nie tylko etap balbuczenia, ale również pierwsze słowa i zdania. Zwykle dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa między 10 a 14 miesiącem życia. Początkowo, są to proste i krótkie słowa, często związane z najbliższym otoczeniem dziecka, jak na przykład mama, tata. Później, między 18 a 24 miesiącem życia, dzieci zaczynają tworzyć proste zdania składające się zazwyczaj z dwóch słów.

Wsparcie rodziców w rozwoju mowy dziecka

Role rodziców w rozwoju mowy dziecka są nieocenione. Pomoc przy nabywaniu umiejętności językowych przez dziecko obejmuje regularne czytanie, rozmawianie z dzieckiem, słuchanie i reagowanie na próby komunikacji dziecięcej. Rodzice, opiekując się swoimi dziećmi, darzą je miłością i zrozumieniem, które są nie tylko fundamentem samopoczucia dziecka, ale również podstawą nabycia umiejętności językowych.

Kiedy dziecko raczkuje: Pierwsze kroki w niezależności

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć: Rozwój wzroku u niemowląt