Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród jak ukorzenić różę

Jak ukorzenić różę? Kompletny przewodnik po rozmnażaniu róż

Data publikacji 5 lutego, 2024

Rozmnażanie róż we własnym zakresie to doskonały sposób na pozyskanie nowych sadzonek ulubionych odmian tych pięknych krzewów. Najskuteczniej i najprościej można rozmnażać róże wegetatywnie – przez sadzonki, odkłady albo podział. Istnieją również nietypowe metody, takie jak rozmnażanie róż w wodzie, w bananie, czy w ziemniaku.

Jak ukorzenić różę: Sadzonki zdrewniałe

Rozmnażanie róż przez sadzonki jest prostym sposobem na uzyskanie wielu nowych roślin, które powielają cechy rodzicielskie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że ten sposób wegetatywnego rozmnażania jest możliwy wyłącznie w odniesieniu do odmian rosnących na własnych korzeniach, a nie na podkładce.

Proces rozmnażania

Za pomocą sadzonek zdrewniałych rozmnażamy przede wszystkim róże parkowe. Jednoroczne pędy, które zdążyły już zdrewnieć, wycinamy jesienią i usuwamy z nich liście. Pędy przechowujemy do wiosny w torfie lub piasku w pomieszczeniu o temperaturze zbliżonej do 0°C.

Wiosną z przechowywanych pędów przygotowujemy sadzonki o długości 10-20 cm. Dolne cięcie wykonujemy ukośnie pod kątem 45 stopni, a górne prosto, około 3-4 mm nad pąkiem. Tak przygotowane sadzonki róż umieszczamy w doniczkach wypełnionych odkwaszonym torfem z piaskiem lub mieszanką torfu z perlitem w stosunku 1:1. Rośliny osłaniamy folią lub szkłem. Ukorzenianie sadzonek trwa około miesiąca.

Jak ukorzenić różę: Sadzonki zielne

Za pomocą sadzonek zielnych rozmnażamy głównie róże karłowe. W okresie letnim, z grubych, zielonych pędów tniemy sadzonki o trzech międzywęźlach. Dolne liście usuwamy, a pozostałe skracamy o połowę. Sadzonki umieszczamy w podłożu do ukorzeniania i osłaniamy folią lub szkłem. Optymalna temperatura do ukorzeniania to 15-16°C.

Po upływie 3-5 tygodni ukorzenione rośliny przesadzamy do pojedynczych doniczek wypełnionych żyznym, lekko kwaśnym podłożem lub gotową ziemią do róż. Na okres zimowy umieszczamy je w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C. Do gruntu sadzimy róże w maju kolejnego roku.

Jak ukorzenić różę: Podział

Rozmnażanie róż przez podział to sposób na pozyskanie sadzonek róż o wiotkich, długich pędach, które łatwo się ukorzeniają. Zabieg przeprowadzamy latem, w czerwcu lub lipcu. Ziemię wokół krzewu oczyszczamy i spulchniamy. Wybieramy zdrowy i wyrośnięty pęd i usuwamy z niego liście. Następnie przyginamy go do ziemi, umieszczamy poziomo w płytkim rowku i lekko przysypujemy żyznym podłożem. Końcówkę pędu pozostawiamy nad powierzchnią gleby.

Jak ukorzenić różę: Rozmnażanie z patyka

Rozmnażanie róż z patyka to kolejny domowy sposób na pozyskanie sadzonek róż. Po przekwitnięciu kwiatu, łodygę tniemy na 30 cm odcinki, pozostawiając na każdym z nich po 2-3 liście. Patyki umieszczamy w doniczkach wypełnionych ziemią do ukorzeniania, przykrywamy plastikową butelką z odciętą szyjką i ustawiamy w cieniu.

Jak ukorzenić różę: Rozmnażanie w wodzie

Rozmnażanie róż w wodzie to jedna z najprostszych metod na rozmnożenie róż. Sadzonki lub patyki umieszczamy w naczyniu z wodą i ustawiamy w ciepłym i ocienionym miejscu. Co kilka dni należy wodę wymienić. Po 7-9 tygodniach fragmenty pędu powinny wypuścić korzenie. Ukorzenione rośliny sadzimy do gruntu wczesną wiosną lub późną jesienią.

Jak ukorzenić różę: Rozmnażanie w ziemniaku

Rozmnażanie róż w ziemniaku to nietypowy sposób na rozmnożenie róż. Pobraną sadzonkę należy umieścić w bulwie ziemniaka w uprzednio przygotowanym otworku. Następnie bulwę sadzimy w pojemniku z ziemią. Teoretycznie, dzięki substancjom odżywczym i wilgoci zawartych w bulwie ziemniaka, po 6-8 tygodniach sadzonka powinna się ukorzenić. W praktyce to ziemniak wypuszcza pędy, następnie bulwa ziemniaczana gnije, a sadzonka róży pozostaje nieukorzeniona.

Jak ukorzenić różę: Rozmnażanie w bananie

Rozmnażanie róż w bananie to kolejna nietypowa metoda. W doniczce z piaskiem umieszczamy poziomo owoc. Robimy w nim na wylot kilka otworów przez które przekładamy sadzonki róży. Następnie przysypujemy banana piaskiem, tak by był całkowicie przykryty. Po 1,5 miesiąca sadzonki powinny się ukorzenić. Sposób ten jest podobnie skuteczny jak rozmnażanie róż w ziemniaku – banan zaczyna gnić już po kilku dniach, więc sadzonka nie ma szans na ukorzenienie.

Podsumowanie

Rozmnażanie róż we własnym zakresie to dobry sposób na pozyskanie nowych sadzonek ulubionych odmian tych pięknych kwiatów. Istnieje wiele sposobów na rozmnażanie róż, a ten artykuł przedstawił najpopularniejsze z nich. Pamiętaj, że róża to kapryśny i wymagający kwiat, ale z odpowiednią troską i cierpliwością, można cieszyć się pięknem tych kwiatów przez wiele lat.

Sprawdź także:

Jak ukorzenić storczyka? Podpowiadamy!

Jak ukorzenić kaktusa? Podpowiadamy!

Jak prawidłowo ukorzenić monsterę: Kompleksowy przewodnik

Jak ukorzenić bluszcz? Sprawdź nasz poradnik

Jak ukorzenić aloes?

Kiedy dziecko raczkuje: Pierwsze kroki w niezależności

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak ukorzenić kaktusa