Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Jak ukorzenić aloes

Jak ukorzenić aloes?

Data publikacji 5 lutego, 2024

Aloes to roślina, którą wielu z nas ceni za jej niezwykłe właściwości. Kiedy mówimy o aloesie, zazwyczaj chodzi o gatunek zwyczajny, znany także jako aloes barbadoski lub aloe vera. Ta bylina ma pokrój w wysokości do 80 cm i tworzy kępy z licznymi liśćmi. Liście aloesu zwyczajnego są cenionym surowcem lekarskim. Jak jednak zakorzenić aloes? Oto krok po kroku instrukcja.

Charakterystyka aloesu

Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów, który liczy łącznie około 550 różnych gatunków. Obejmuje swoim zasięgiem rośliny, które przyjmują różnorodne formy – krzewiaste i drzewiaste. W naturze aloesy występują w Afryce (w tym na Madagaskarze) oraz Półwyspie Arabskim. Do Europy roślina trafiła wraz z arabeskimi kupcami, którzy sprowadzili ją do starożytnej Grecji i Rzymu. Tam aloes przyjął się ze względu na ciepły klimat. W Polsce zaczął być uprawiany dopiero w XIII w. jako roślina doniczkowa.

Właściwości liści aloesu

Liście aloesu mają charakterystyczną strukturę. Ich skóra jest dosyć sprężysta i skórzasta. Wewnątrz znajduje się jasnozielony miąższ, który ma galaretowatą konsystencję. Liście aloesu składają się w 96% z wody, a pozostałe 4% to różne składniki odżywcze. Łącznie w składzie znajduje się ponad 250 substancji.

Rozmnażanie aloesu krok po kroku

Aloes można rozmnażać przez cały rok, choć najlepiej robić to pod koniec lata. Jak rozsadzić aloes? Wystarczą sadzonki boczne lub pędowe.

Jak wyhodować aloes z liścia?

Czy wiesz, że aloes można wyhodować prosto z liścia? T a metoda jest często stosowana, chociaż czasami może się zdarzyć, że aloes się nie ukorzeni. Poza tym roślina zawiera dużo wody, co sprzyja gniciu oraz rozwojowi grzybów – warto mieć to na uwadze, wybierając sadzenie tą metodą.

Jak rozsadzić aloes?

Metoda rozsadzania z odnóg, nazywanych szczepkami czy pędami odroślowymi, jest prostym sposobem na rozmnożenie rośliny.

Aloes — uprawa

O czym pamiętać podczas uprawy tej rośliny? Przede wszystkim do jej podlewania należy podchodzić oszczędnie. W końcu to sukulent! W okresie zimowania, czyli od listopada do lutego, aloes podlewaj bardzo rzadko. Możesz go nawet lekko przesuszyć. Wiosną i latem nawadniaj roślinę wtedy, kiedy jej podłoże trochę przeschnie.

Czy można przycinać aloes?

Liście można dowolnie skracać. Zaleca się wybieranie dużych i starszych liści – będą miały w sobie więcej miąższu, a roślina będzie mogła na ich miejsce wypuścić zupełnie nowe.

Kiedy aloes jest dojrzały?

Liście powinny mieć przynajmniej 4 lata, wtedy są najbardziej bogate w galaretowaty miąższ. Najlepiej wybierać największe i najcięższe liście, które są najstarsze.

Rozmnażanie aloesu z nasion

Rozmnażanie aloesu z nasion jest najtrudniejszym sposobem pozyskania nowych roślin i jest możliwe tylko, jeśli aloes zakwitł i wydał owoce. W momencie, gdy owoc zacznie pękać, można z łatwością pozyskać nasiona, które należy od razu wysiać do odpowiedniego podłoża (np. ziemia wymieszana z piaskiem lub ziemia do sukulentów), gdyż łatwo ulegają uszkodzeniu, tracąc zdolności do kiełkowania.

Podsumowanie

Rozmnażanie aloesu nie jest skomplikowany, ale wymaga ostrożności i cierpliwości. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, ale unikaj przelania rośliny. W uprawie domowej aloes jest łatwy do utrzymania i nie wymaga specjalnej opieki. Jednak zawsze warto zwrócić uwagę na stan rośliny i reagować na wszelkie zmiany, takie jak żółknięcie liści, opadanie liści lub brak wzrostu. Dzięki temu będziesz cieszyć się zdrowym i pięknym aloesem przez wiele lat.

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak ukorzenić kaktusa