Zioła w ogrodzie i na balkonie – jakie warto posadzić?
Data publikacji 7 stycznia, 2025
Chciałbyś zaprojektować ogród marzeń, który zachwyca przemyślanym doborem roślin? Od eleganckich rabat po aromatyczne ziołowe kąciki – Twoja przydomowa przestrzeń może zachwycać o każdej porze roku. W zależności od preferencji możesz zaaranżować zielnik w formie geometrycznych kwater lub stylowych donic wpisujących się w najbardziej złożone kompozycje ogrodowe. Zobacz, jak sadzić zioła i które gatunki najlepiej sprawdzą się w naszym klimacie.
Zioła na balkonie i w ogrodzie – praktyczne wskazówki
Częstym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest stosowanie zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych bądź balkonowych. Uniwersalne podłoże, na bazie torfu i wzbogacone o składniki mineralne, sprawdzi się w przypadku niektórych ziół, takich jak nagietek czy dziurawiec, ale będzie nieodpowiednie dla ziół śródziemnomorskich, które najlepiej czują się na podłożu lekkim i piaszczystym. Pietruszka naciowa czy lubczyk preferują z kolei podłoże piaszczysto-gliniane. Idealnie, aby ziemia była dobrana do konkretnego gatunku zioła, ale jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz zdecydować się na zakup specjalnej ziemi do uprawy ziół dostępnej w sklepach ogrodniczych.
Zioła dla początkujących – co posadzić w ogrodzie?
Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą ziół, doskonałym wyborem będą nasiona ziół ogrodowych, które nie wymagają corocznego dosadzania ani wysiewania. Do takich należą: mięta, lubczyk, szałwia, lawenda, tymianek, melisa czy czosnek niedźwiedzi. W kolejnym sezonie możesz rozszerzyć ziołową rabatę o rośliny jednoroczne. Ogródek ziołowy warto ozdobić szczypiorkiem, czosnkiem lub dwuletnią pietruszką, a w dalszych rzędach posadzić takie rośliny jak koper, majeranek czy gorczycę.
Propozycje ziołowe dla początkującego ogrodnika:
-
Bazylia pospolita – jednoroczna roślina osiągająca do 60 cm wysokości, która preferuje słoneczne, zaciszne miejsca oraz średniowilgotną glebę. Należy ją sadzić dopiero po połowie maja. Bazylia ma korzenny, słodkawy smak i jest niezastąpiona w kuchni włoskiej. Działa także wspomagająco na trawienie.
-
Czarnuszka siewna – to roślina jednoroczna, dorastająca do 35 cm, która wymaga gleby próchniczej, bogatej w wapń. Jej nasiona – małe, czarne i aromatyczne – są wykorzystywane do wypieku pieczywa, a także mają właściwości poprawiające trawienie i działają moczopędnie.
-
Koper ogrodowy – roślina jednoroczna, dorastająca do 1,2 m, stosowana w kuchni do zup, ziemniaków, surówek, mięs, ryb i kiszenia ogórków. Ma właściwości łagodzące ból głowy i poprawiające trawienie.
-
Majeranek ogrodowy – roślina jednoroczna dorastająca do 40 cm, stosowana do mięs, sałatek, zup, pasztetów i likierów. Ma działanie uspokajające i odkażające skórę.
-
Melisa lekarska – znana ze swojego cytrynowego aromatu, ma właściwości uspokajające, pomaga przy bólach głowy i w schorzeniach układu pokarmowego. W kuchni dodaje się ją do deserów, sałatek i ryb.
-
Mięta pieprzowa – to wieloletnia roślina, która dorasta do 50 cm. Jest stosowana do napojów, deserów, drinków oraz w kosmetyce i farmacji.
-
Lawenda ogrodowa – krzew o wysokości do 1 m, wykorzystywana do kąpieli, naparów oraz jako roślina ozdobna. Pomaga w leczeniu migreny i zawrotów głowy.
-
Rumianek pospolity – roślina jednoroczna o wysokości do 50 cm znana z działania przeciwskurczowego i przeciwzapalnego, wykorzystywana w leczeniu zaburzeń trawienia i inhalacjach.
W skepie Benex pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-ziol/ zamówić można wszystkie powyższe nasiona ziół ogrodowych.
Zioła w ogrodzie i na balkonie to doskonały sposób na wzbogacenie przestrzeni o aromatyczne rośliny, które nie tylko cieszą oko, ale również mają liczne właściwości zdrowotne i kulinarne. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z ogrodnictwem, koniecznie pamiętaj o wygospodarowaniu przestrzeni na własny kącik zielarski!
Artykuł sponsorowany