Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak znaleźć naprawdę tanie OC

Jak znaleźć naprawdę tanie OC? Praktyczne wskazówki, które obniżą Twoje koszty ubezpieczenia

Data publikacji 10 września, 2024


Szukasz taniego OC? Musisz wiedzieć, że poszczególne oferty ubezpieczycieli mogą różnić się między sobą nawet o kilkaset złotych. Wynika to z tego, że ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej nie wynikają z ustawy, tak jak jest to w przypadku jej zakresu. Dowiedz się, jak znaleźć tanie OC w 2024 roku i co zrobić, by obniżyć cenę ubezpieczenia auta. 

Tanie OC – porównaj oferty ubezpieczeń

Najlepszym sposobem na znalezienia taniego OC jest korzystanie z kalkulatorów i porównywarek, takich jak te, które znajdują się na stronie CUK.pl. Dzięki nim można poznać kilkanaście ofert jednocześnie, porównać ceny i sprawdzić, który ubezpieczyciel zapewnia ciekawe dodatki. Tylko dzięki przeanalizowaniu kilku ubezpieczeń możesz znaleźć takie, które w Twoim przypadku będzie najtańsze. 

Trzeba wiedzieć, że chociaż z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno wynika, jaki zakres powinno mieć OC, to przepisy nie narzucają konkretnej wysokości składki. W efekcie okazuje się, że ceny polis mogą być naprawdę różne, a różnica między najtańszą a najdroższą wynosi aż kilkaset złotych. Jeśli nie poznasz wszystkich ofert przed podjęciem decyzji o zakupie OC, może się okazać, że sporo przepłacisz.

Jak znaleźć tanie OC w 2024 roku?

Jeśli nie lubisz internetowych porównywarek ubezpieczeń, skorzystaj z pomocy agentów w multiagencjach. Nie tylko wyliczą wysokość składki OC i przedstawią Ci dostępne oferty, ale mogą zaproponować także ciekawe rabaty czy zniżki

Możesz także wybrać takie biuro, które oferuje Ci dodatkowe benefity. Na przykład podczas zakupów w placówkach CUK zbierasz punkty w ramach programu lojalnościowego PAYBACK. 

Co ciekawe, zaoszczędzić można także, wybierając odpowiedni sposób płatności. Rozłożenie jej na raty spowoduje często, że ostatecznie zapłacisz więcej. Lepiej więc zrobić to od razu. 

Sposoby na tanie OC dla nowych kierowców

Zapewne nie będzie to dla Ciebie nowość, że towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki dla doświadczonych kierowców, którzy już kilka lat jeżdżą bezpiecznie i nie spowodowali kolizji czy wypadku. To, jak wysokie zniżki są przydzielane, zależy od wewnętrznych wytycznych i algorytmów konkretnego ubezpieczyciela. Jednak zawsze bezszkodowa jazda jest premiowana podczas wyliczania składki za OC. 

Co mogą zrobić młodzi kierowcy, którzy nie mają wypracowanej historii? Bardzo częstą praktyką jest ubezpieczanie auta wraz z doświadczonym współwłaścicielem, który już wypracował wysokie zniżki u ubezpieczycieli. Często taki sposób obniżenia składki OC stosują osoby, które kupują pierwszy samochód. Chcąc budować własną historię ubezpieczeniową, kupują auto, dopisując w dowodzie rejestracyjnym starszego stażem kierowcę (np. rodzica) jako współwłaściciela. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe, wyliczając składkę, biorą pod uwagę zniżki osoby doświadczonej „za kółkiem”. 

Czy tanie OC jest zawsze opłacalne?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że nie warto przeznaczać większej kwoty niż to potrzebne, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Taka polisa zapewnia w końcu odszkodowanie poszkodowanemu, a nie samemu ubezpieczonemu. Właśnie dlatego decydują się na tanie OC. 

Jednak porównując kilka ofert, łatwo można dojść do wniosku, że polisa polisie nierówna. Ta sama cena może oznaczać inny zakres. Chociaż podstawa OC wraz z wysokością sum ubezpieczenia jest gwarantowana przez ustawę, to ubezpieczyciel może dodać do oferty coś „od siebie”. Może to być np. mini assistance, czyli pomoc na drodze w ramach wybranych zdarzeń (np. holowanie pojazdu czy naprawa na miejscu zdarzenia). 

Chociaż OC nie będzie najtańsze, jeśli zdecydujesz się na dokupienie wybranych dodatków np. ubezpieczenia opon czy autocasco, które w pakiecie z OC zazwyczaj ma korzystniejszą  cenę, to w zamian zyskujesz szeroką ochronę. Twoja polisa samochodowa nie będzie chronić tylko poszkodowanego w wypadku czy kolizji przez Ciebie spowodowanej, ale może wspomóc Cię finansowo np. w razie awarii czy kradzieży auta. 

Podsumowując, czasem warto zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej i zyskać szerszą ochronę swoich finansów. 

Tanie OC – co wpływa na cenę?

Zastanawiasz się, jak znaleźć tanie OC? Warto dowiedzieć się, co ma wpływ na wysokość składki OC. Chociaż na pewne kwestie nie możesz mieć wpływu (np. raczej nie przeprowadzisz się na wieś, by móc płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne), to na inne kryteria możesz mieć wpływ (np. wybierając odpowiednie auto). Dowiedz się, co wpływa na wysokość składki OC:

  • dane kierowcy i kierowców, 

  • dane pojazdu.

Nie bez znaczenia są informacje na temat ubezpieczającego auto czy innych kierowców, którzy będą nim jeździć. Jak już wiesz, liczba lat bezszkodowej jazdy pozwala znacznie obniżyć wysokość składki. Młodzi kierowcy zapłacą zazwyczaj więcej, mniej z kolei starsi. Ważne jest także miejsce zamieszkania. Jazda w małej miejscowości oznacza dla ubezpieczyciela niższe ryzyko wypadku niż po zatłoczonej aglomeracji. Właśnie dlatego, tańsze OC będą mieli zazwyczaj mieszkańcy małych wsi. Również sytuacja rodzinna może mieć wpływ. Ci, którzy mają dzieci, powodują statycznie mniej wypadków, ponieważ jeżdżą ostrożniej niż single. 

Jeśli chodzi o informacje o pojeździe, to liczy się m.in. pojemność silnika. Im większa, tym więcej zapłacisz. Bardziej opłaca się więc kupić mały miejski samochód, niż sportowy z dużą pojemnością silnika. Spory wiek auta to także dla towarzystwa znak, że auto może częściej ulegać wypadkom. OC będzie więc droższe w przypadku starszych aut. Jednak takie, które dopiero niedawno wyjechały z salonu, też nie będą miały taniego OC. Z kolei im wyższy przebieg ma samochód, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe, ponieważ częściej może brać udział w zdarzeniach drogowych. Najkorzystniej, jeśli chodzi o wysokość składki ubezpieczenia, jest więc kupić samochód z drugiej ręki, o niewielkim przebiegu i parametrach technicznych, nie wskazujących na to, że autem po drodze można „szarżować”. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pompa ciepła jako nowoczesne źródło ogrzewania domu