Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo tablica informacyjna budowy jak wypełnić

Tablica informacyjna budowy – jak ją wypełnić?

Data publikacji 5 lutego, 2024

Przy budowie domu jednorodzinnego, garażu, budynku gospodarczego lub nawet podczas rozbiórki, tablica informacyjna jest niezbędnym elementem. W tym poradniku dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić construction information board how to fill, gdzie ją umieścić i czy jest obowiązkowa.

Sprawdź także:

Ile kosztuje budowa domu – czego się spodziewać?

Jak powinna wyglądać tablica informacyjna budowy?

Szczegółowy opis wyglądu tablicy informacyjnej budowy znajduje się w ustawie Prawo budowlane. Wymogi są dość konkretne:

  • Powinna mieć prostokątny kształt.
  • Minimalne wymiary, jakie powinna mieć, to 90 x 70 cm.
  • Napisy powinny być wykonane w sposób czytelny i trwały: litery i cyfry mają mieć kolor czarny, a ich wysokość ma wynosić co najmniej 6 cm. Ważne jest też użycie niezmywalnego markera. Napisy mogą być nadrukowane lub wypisane na tablicy ręcznie wyraźnym pismem drukowanym.
  • Aby zapewnić dobrą widoczność, stosuje się sztywną płytę w kolorze żółtym. Może to być płyta PCV lub blacha.

Więc, jak wypełnić tablicę informacyjną budowy?

Wypełnianie tablicy informacyjnej budowy

Na tablicy informacyjnej budowy powinny znaleźć się następujące informacje:

  • rodzaj robót budowlanych i adres prowadzenia tych robót,
  • datę i numer decyzji o pozwoleniu na budowę lub dokonanego zgłoszenia,
  • organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę lub rozpatrujący zgłoszenie,
  • nazwę i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego,
  • imię i nazwisko lub nazwę i numer telefonu inwestora,
  • imię i nazwisko oraz numer telefonu kierownika budowy.

Zasady dotyczące tablicy informacyjnej budowy i tego jak ją wypełnić są dość proste.

Tablica informacyjna budowy – czy jest obowiązkowa?

Tablica informacyjna jest obowiązkowa na każdej budowie, która wymaga wydania pozwolenia. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji i pracujących na niej osób.

Niektóre inwestycje, jak budowa domu jednorodzinnego, nie wymagają ustawienia tablicy informacyjnej. Jednak w przypadku większości inwestycji, tablica informacyjna jest niezbędna i jej brak może skutkować karą finansową i odpowiedzialnością prawną.

Brak tablicy informacyjnej na budowie – jaka grozi kara?

Za wywieszenie, prawidłowe uzupełnienie oraz zabezpieczenie tablicy informacyjnej przed zniszczeniem, odpowiada kierownik budowy. Razem z inwestorem ponosi odpowiedzialność za niewłaściwie wypisaną tablicę lub jej uszkodzenia. Brak tablicy informacyjnej na budowie, kiedy jest wymagana, może skutkować karą finansową i odpowiedzialnością prawną, w tym utratą uprawnień budowlanych na 5 lat.

Tablica informacyjna budowy – gdzie ją umieścić?

Tablica informacyjna powinna zostać umieszczona w obrębie terenu budowy, zazwyczaj na ogrodzeniu zabezpieczającym plac. Musi być zamontowana w miejscu widocznym od strony drogi publicznej. Jeśli inwestycja jest planowana w miejscu oddalonym od ciągów komunikacyjnych, tablica powinna być umieszczona od strony drogi dojazdowej.

Kiedy można zdjąć tablicę informacyjną budowy?

Tablica informacyjna stanowi element ochrony mienia i ludzi w obszarze placu budowy. Z tego względu powinna znajdować się na budowie co najmniej do chwili jej zakończenia w sensie techniczno-budowlanym.

Tablica informacyjna – cena

Koszt zakupu tablicy budowlanej różni się w zależności od sklepu, materiału wykonania i wymiarów płyty. Zwykła żółta tablica informacyjna na budowie kosztuje od 20 do 70 zł.

Tablica informacyjna budowy – gdzie kupić?

Czy są sklepy, w których można bez problemu nabyć tablicę informacyjną budowy? Gdzie ją kupić? To standardowy element oferty wielu sklepów budowlanych i marketów. Możesz ją nabyć także online. Najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego PCV lub blachy.

Tablica informacyjna budowy a RODO

Przytoczone wcześniej Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r….. zostało wydane na podstawie art. 45 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Rozporządzenie to jest aktem prawnym o randze powszechnie obowiązującego źródła prawa, dlatego umieszczenie na tablicy informacyjnej danych osobowych inwestora, kierownika budowy, wykonawcy itp. jest obowiązkowe i nie narusza to ustawy o ochronie danych osobowych.

Pamiętaj, że prawidłowo wypełniona tablica informacyjna budowy to jeden z elementów bezpieczeństwa na placu budowy. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać przepisów i zawsze ją wywiesić, jeśli jest to wymagane.

Kiedy dziecko raczkuje: Pierwsze kroki w niezależności

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

tablica informacyjna budowy jak wypełnić