Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo kto wydaje pozwolenie na budowę

Kto wydaje pozwolenie na budowę? Wszystko, co musisz wiedzieć

Data publikacji 5 lutego, 2024

Kiedy planujesz postawić budynek mieszkalny lub komercyjny, kluczowym elementem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna wydana przez odpowiednie organy, potwierdzająca, że twój projekt jest zgodny z przepisami budowlanymi oraz wymaganiami technicznymi i bezpieczeństwa. Ale kto wydaje pozwolenie na budowę? Jakie są wymagane dokumenty? Ile kosztuje i ile jest ważne pozwolenie na budowę? W niniejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania.

Sprawdź także:

Ile kosztuje budowa domu – czego się spodziewać?

Czy pozwolenie na budowę jest wymagane?

Tak, zgodnie z prawem budowlanym, możemy rozpocząć roboty budowlane tylko na podstawie pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wymóg ten ma na celu zapewnienie, że prace budowlane są zgodne z przepisami prawa budowlanego oraz wymaganiami technicznymi i bezpieczeństwa. W trakcie procesu budowy, organy administracyjne mogą przeprowadzać inspekcje, aby monitorować postęp prac i zapewnić ich zgodność z pozwoleniem i przepisami.

Jak uzyskać wniosek o pozwolenie na budowę?

Aby uzyskać wniosek o pozwolenie na budowę, będziesz potrzebować projektu budowlanego i jego adaptację do konkretnej działki. Następnie musisz złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie gminy. Kompletna dokumentacja projektowa powinna zawierać plany architektoniczne, plany techniczne, rysunki, opisy prac i inne wymagane dokumenty.

Kto wydaje pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu (lub prezydent miasta funkcjonującego na prawach powiatu), wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wniosek o pozwolenie na budowę składa się do starosty lub prezydenta miasta, a w przypadku otrzymania decyzji odmownej można skierować odwołanie do drugiej instancji, czyli do wojewody. Wniosek należy złożyć w wydziale architektury lub/i urbanistyki urzędu właściwego dla miejsca planowanej budowy nieruchomości.

Jakie dokumenty przygotować?

Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę, powinieneś posiadać już projekt budowlany, ponieważ aż cztery jego egzemplarze należy dołączyć do wniosku. Konieczne jest również podpisane przez ciebie oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane.

Jaki koszt trzeba ponieść?

Koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę nie są zbyt wygórowane. Składając wniosek o pozwolenie, musisz opłacić zatwierdzenie projektu budowlanego, które wynosi 47 zł. Następnie musisz uiścić opłatę skarbową, która wynosi 1 zł za każdy metr kwadratowy budynku, ale nie więcej niż 539 zł.

Ile jest ważne pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę jest ważne przez trzy lata od daty wydania decyzji. Po tym okresie pozwolenie wygasa. Nie oznacza to jednak, że masz trzy lata na realizację budowy. Oznacza to, że masz trzy lata na rozpoczęcie prac budowlanych.

Kiedy nie trzeba mieć pozwolenia na budowę?

Istnieją sytuacje, w których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Dotyczy to budynków mieszkalnych o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych. W takim przypadku wystarczy złożyć do odpowiedniego organu zgłoszenie o rozpoczęciu budowy.

Podsumowanie

Pozwolenie na budowę to kluczowy dokument, który musisz uzyskać przed rozpoczęciem budowy. Wiedza o tym, kto wydaje pozwolenie na budowę, jakie dokumenty są wymagane, ile kosztuje i jak długo jest ważne pozwolenie na budowę, jest niezbędna dla każdego inwestora. Pamiętaj, że wszelkie prace budowlane muszą być zgodne z przepisami prawa budowlanego oraz wymaganiami technicznymi i bezpieczeństwa. Przygotowanie się do tego procesu i zrozumienie jego wymagań to klucz do sukcesu.

Kiedy dziecko raczkuje: Pierwsze kroki w niezależności

Redakcja thomson24.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia codziennego. Specjalizujemy się w tematyce szeroko pojętego budownictwa, urządzania domu, pielęgnacji ogrodu, a także nowinek z branży AGD/RTV.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

tablica informacyjna budowy jak wypełnić